Bacha na Šporcla!
Bacha na Šporcla! Hledání nových výzev a možností
Zahrát kompletní Bachovo dílo na housle? Pro Pavla Šporcla
, milovníka nových výzev, žádný problém. A tak vzniklo turné Bacha na Šporcla se souborem czech Ensemble Baroque, které přineslo v průběhu loňského roku třináct beznadějně vyprodaných koncertů a poskytlo kompletní Bachovo dílo pro housle. O koncerty byl mimořádný zájem o čemž svědčí i to, že byly dlouho dopředu vyprodány. Pavel Šporcl na koncertech propagoval své zatím poslední album a to 2CD „Sonáty a partity pro sólové housle“. Tato unikátní nahrávka vyšla v rámci 330. let výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Na desce naleznete např. nádherná Ciaccona tvořící závěr druhé partity, která patří svou délkou a propracovaností k nejnáročnějším dílům světové houslové literatury. Za toto mimořádné 2CD převzal Pavel Šporcl platinovou a zlatou desku Supraphonu (kterých má už doma několik). Za zmínku také stojí, že toto mocné spojení Bacha a Šporcla za necelé tři měsíce od vydání stalo nejprodávanější tuzemskou klasickou nahrávkou roku 2015!
Letos v únoru se tomuto houslovému mistru podařil ještě jeden splněný sen. V únoru vystoupí v newyorské Carnegie Hall. V hlavním sále - Isaac Stern Auditorium, jedné z nejslavnějších koncertních síní světa. Je tedy dobře, že v tomto úspěšném roce zavítá Pavel Šporcl i do Třebíče, aby zde předvedl to nejlepší z turné s vtipným názvem Bacha na Šporcla! V rámci loňského turné Bacha na Šporcla! předvedl Šporcl v každém městě vždy jiné skladby Johanna Sebastiana Bacha. Do některých koncertních síní a kostelů zavítal pouze se svými typickými modrými houslemi. Jinde ho doprovodil vynikající soubor dobových barokních nástrojů Czech Ensemble Baroque Orchestra. Tak tomu bude i v Třebíči. Určitě se tedy máme na co těšit.
Pavel Šporcl
Pavel Šporcl (* 25. dubna 1973 České Budějovice) je český houslový virtuóz světového renomé. Jedna z nejvýraznějších osobností naší hudební scény, laureáta mnoha předních houslových soutěží. Pavel Šporcl dovedl lidi napříč věkem opět přitáhnout ke klasické hudbě. Po studiích na konzervatoři a na AMU (prof. Václav Snítil) studoval houslovou hru v USA (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Masao Kawasaki, Eduard Schmieder). Často hraje ve světě, na festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein) i s renomovanými orchestry (Česká filharmonie,Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris).
Pavel Šporcl je výrazný nejen muzikálně, ale i svým charakteristickým vzhledem. Rád se obléká prostě(jeansy), nosí typický šátek na hlavě a má modré od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena atd.
Jeho díla se těší velké přízni. Takřka všechna jeho alba získala titul Platinová deska. Zajímavé je, že Šporcl se nebojí odklonit od klasického žánru hudby. Např. s cikánskou kapelou vydal alba Gipsy Way & Gipsy Fire a odehrál přes 270 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny.
V roce 2012 vytvořil své první pop-crossoverové album Sporcelain. Na koncertních pódiích vystupoval s K. Gottem, E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, T. Černochovou, kapelou Kryštof i Hradišťanem.
Je patronem festivalu Hudba Znojmo a Uměleckým ředitelem festivalu Kociánovo Ústí.
Ocenění
- soutěž ARD (1992)
- Holland Music Session World Tour Competition (1993)
- Cena společnosti Bohuslava Martinů (1996)
- Mezinárodní soutěž Pražského jara (1997)
- Medaile Za zásluhy (2015)